Aslan Kral – The Lion King 2019

Aslan Kral – The Lion King 2019
İlk çevrimi 1994 yılında yapılan Aslan Kral, uzun bir aradan sonra bu defa 3D animasyon tekniği kullanılarak yönetmen Jon Favreau tarafından çekilip gösterime girmiştir. Son derece başarılı grafikleri ile dikkat çeken film gösterime girdiği daha ilk hafta sonu 185 milyon dolar hasılat yapmayı başarmış ve Amerika Birleşik Devletleri’nde tüm zamanların Temmuz ayı gişe rekorunu kırmayı başarmıştır. Film özellikle seslendirme kadrosu ile dikkat çeker. Simba karakterini seslendiren Donald Glover yanında ünlü şarkıcı Beyonce’un Nala karekterine sesini vermesi filmin başarısındaki bir diğer etkendir.

Film konu olarak yavru bir aslan olan Simba’nın maceralarını konu alır.Yaşadıkları ormanın kralı olan ve diğer tüm hayvanlar tarafından büyük bir saygı gören babası Mufasa’ya hayran bir yavru aslan olarak ormanda son derece mutlu ve huzurlu bir hayat süren Simba, babasının yerini alıp ormanın yeni kralı olmak isteyen amcası Scar’ın planlarından habersiz bir şekilde hayatına devam etmektedir. Başarıyla sonuçlanan haince bir plan sonunda Scar, Simba’nın babası Mufasa’yı öldürerek onun koltuğuna geçer ve ormanın yeni kralı olur. Simba için mutlu ve huzurlu günlar geride kalmış ve hayatının en zorlu dönemine girmiştir. Amcası Scar onu sürgüne gönderek bilinmezin içine atar. Yaşayacağı sayısız macera, atlatacağı onlarca tehlikenin ardından zamanı geldiğinde geri dönecek ve hem babasının intikamını hem de hakkı plan ormanlar kralı ünvanını geri alacaktır.

Bir animasyon filmi olmasına rağmen büyük küçük herkesin büyük bir beğenisini kazanan Aslan Kral’ın başarısı elbette tesadüf değildir. 1994 yılında çekilen ilk yapımın bile sadece ülkemizde 800.000 kişi tarafından izlendiği hatırlanırsa, yıllar sonra bu kadar gelişen teknoloji yardımıyla son derece başarıyla yapılmış yeni versiyonunun başarısı daha iyi anlaşılır. Filmin animasyon teknikleri o kadar güzel ki 3D tekniği sayesinde kendinizi bazen cıvıl cıvıl bir ormanda, bazen de tehlikelerle dolu karanlıkların içinde hissediyorsunuz. Özellikle seslendirme kadrosunun çok iyi belirlenerek isimlerin uygun karakterlere verilmesi filmin başarındaki önemli detayların başında gelmekte.

Unknown 580 views

Background
Comments 0